Haber

Kadın Cankurtaranların İsyanı: “Boğuluyormuş Gibi Yapıyorlar, Yanınıza Geldiklerinde Sohbet Konusu Açıyorlar”

Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde görev yapan cankurtaranlar, yaz döneminin açılmasıyla birlikte kıyasıya mesailerine başladı. Gruptaki 7 kadın cankurtaran en çok boğulma taklidi yapan erkeklerden şikayetçi oldu.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Konyaaltı Sahili’nde görev yapan cankurtaran ekipleri, hazırlıklarını ve eğitimlerini tamamlayarak nisan ayında göreve başladı.

7’si kadın olmak üzere yaklaşık 50 cankurtaran, karada ve denizde vatandaşların güvenliğini sağlamak için gözlerini denizden bir an bile ayırmıyor.

Sahilde görev yapan 7 bayan cankurtaran, mükemmel yüzmelerinin yanı sıra teknik donanımlarıyla da göz dolduruyor.

7 kadın cankurtaranın en çok sitem ettiği olay ise boğulma taklidi yapan tatilciler.

22 yaşındaki Perihan Uzar, yüzmeyi çok sevdiğini ve geçmişte yaşadığı boğulma olaylarından çok etkilendiği için cankurtaran olarak çalışmaya başladığını, bazı erkeklerin onları görünce boğuluyor taklidi yaptığını belirtti.

Uzar, ‘En nefret ettiğim şeylerden biri. Erkekler kadın cankurtaran gördüklerinde boğuluyor taklidi yapıyor. Yanımıza gelip ‘Boğulursam beni kurtarabilecek misiniz?’, ‘Gidiyorum, siz geliyor musunuz?’ telaffuz ediyorlar. Bu benim için bir hata. Çünkü o sırada gerçek bir boğulma olsaydı, taklit eden kişi bunu kabalaştırırdı. Diğer kişinin hayatına neden olabilir. Bence bu gerçek. Bu bir taklit olsa bile gitmeliyim çünkü ya değilse? Erkeklerden bunu yapmamalarını rica ediyorum’söz konusu.

Kariyerine arkadaşlarının tavsiyesi ile başladığını belirten 33 yaşındaki Cansu Güzel, boğulma numarası yapmanın hoş olmadığını söyledi.

Güzel, “Bu sefer sadece şakalar ve oyunlar olduğu için ciddiye alamayız. Bu yüzden yapmamalılardedi.

Konyaaltı Sahili Cankurtaran Müdürü Ahmet Gül ise boğulma taklidi yapan adamlara seslendi.

Gül, ‘Böyle şakalar yapma. Bunun bir şaka olduğunu gördüğümüz anda üçüncüsü sahte çobanın hikayesine dönüşüyor. Aynı adam aynı şeyi iki kere yaparsa üçüncüye bakmayız.terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu